TUD v2-Sözcük ve Doküman Sayıları
Sorgu Arayüzü
Derlem Hakkında
Yayınlar
Hakkımızda

Ana Sayfa

Türkçe Ulusal Derlemi web sayfasına hoşgeldiniz.

Türkçe Ulusal Derlemi (TUD) 50 milyon sözcükten oluşan, 20 yıllık bir dönemi (1990- 2009) kapsayan, günümüz Türkçesinin çok sayıda farklı alan ve türlerden yazılı ve sözlü örneklerini içeren, geniş kapsamlı, dengeli ve temsil yeterliliğine sahip, genel amaçlı bir referans derlemdir.
 
TUD-Tanıtım Sürümü, 1990-2009 yıllarını kapsayan 4438 veri kaynağından seçilen, 9 konu alanını ve 34 dilsel türü içeren metin örneklerinden oluşmaktadır.
Kullanıcılar yaklaşık 48 milyon sözcük üzerinden, medya, metin örneklemi, konu alanı, türev metin biçimi, yazar cinsiyeti, yazar türü, hedef okur ve metin türü kısıtlama ölçütleriyle sorgularını gerçekleştirebilirler.
 
Tanıtım sürümü  YAYINLANMIŞTIR 
Kayıt ve Erişim için soldaki "Sorgu Arayüzü" menüsünü kullanınız.
 
 
TUD Temelli Araştırma Sonuçlarının Yayınlanması

(i) TUD kullanılarak yapılan araştırma ve sunumlarda, TUD'dan alıntılanan sonuçlar, örnekler, değerler değiştirilemez.

(ii) TUD kullanılarak yapılan araştırma ve sunumlarda, aşağıdaki yayın kaynakçada gösterilir.

Aksan, Y. et al. (2012). Construction of the Turkish National Corpus (TNC). In Proceedings of the Eight International Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2012). İstanbul. Turkiye. http://www.lrec-conf.org/proceedings/lrec2012/papers.html

(iii) TUD kullanılarak yapılan araştırmalar sonucunda yapılan yayınlar, "Yayın Ekle" bölümündeki form doldurularak TUD sayfasına eklenir ve duyurusu yapılır.